Quantcast
Channel: Critical Mass » kindle
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Pff, PDF na Kindlu? Ořezávátko

$
0
0

Jsem již nějakou dobu majitelem Kindlu (Kindle 3 Keyboard), který celkem intenzivně využívám jak pro čtení beletrie, tak pro čtení studijních materiálů. Beletrie je často k sehnání v nativním MOBI formátu (nyní relativně nově dostupné knihy na Kosmas.cz!), což ovšem neplatí u studijních materiálů dodávaných zhusta ve formátu PDF, s větším štěstím jako dvouvrstvé články z odborných periodik, s menším štěstím pouze formou skenu uloženého v PDF. Jsem tudíž rád i za nedokonalou PDF čtečku samotného Kindlu, která si ale jen obtížně poradí s hrubými skeny studijních knih a časopisů. Jak si s tím tedy poradit, když zvětšování, obracení a přizpůsobování velikosti textu na Kindlu zabírá skoro více času než samotné čtení?

BRISS

Jednou z odpovědí na tuto otázku je nástroj BRISS — The BRight Snippet Sire.

První otevření aplikace BRISS

Krása tkví v jednoduchosti, a právě jednoduchostí se program může pyšnit. Stačí kýžené PDF otevřít; aplikace napsaná v javě chvíli chroupá a vytěžuje procesor, načež ukáže spojený náhled (merged preview) na PDF. Náhled ukazuje několik průhledných stran nad sebou tak, aby vyniklo rozmetání textu. BRISS sám nabídne řešení ořezu, ale výsledek není vždy uspokojivý.

Pohled dovolí velmi rychle zhodnotit, jestli text někde neujíždí (ujíždí-li navíc velmi znatelně, aplikace tuto stránku vyčlení ke zvláštnímu ořezu, a případně slije podobné stránky). Pokud stránky ujíždějí hodně, nebo se někde výrazně liší (například je vložen obrázek), může být daná stránka vyčleněna ručně (při prvním otevření souboru, nebo pomocí nabídky „File – Exclude other pages“). Požadovanou stránku je ale třeba nejprve nalézt nějakým externím prohlížečem, BRISS sám neumí prohlížet PDF jinak.

Ukázka rozřezání problematické stránky
Ukázka manuálního řezu

Často mi dělá potíže dvousloupcový text, který je na Kindle krajně nevhodný. Pomocí BRISS ale každý sloupec rozdělím na dvě stránky pod sebou – tedy jednu stranu periodika „rozřežu“ na čtyři stránky v Kindlu –, a problém je vyřešen. Obdélníky vyznačující řez se mohou bez omezení překrývat, což poskytuje prostor pro kompenzaci případné chyby, neboť v rozsáhlém a ze spojeného pohledu rozsypaném textu, se někdy nelze vyvarovat rozdělení uprostřed řádku, čemuž lze částečně předcházet právě překrytím řezů (což bohužel může vést k duplicitě řádku, jenže tato chyba není destruktivní, pouze mírně obtěžující).

Jakmile se domníváme, že jsme s prací hotovi, stačí z nabídky „Action“ rozkázat „Crop PDF“ a aplikace dokument rozřeže. Ihned nabídne náhled ořezaného souboru v obvyklém prohlížeči PDF, v němž se přesvědčíme o výsledku.

Možnosti řezání jsou nekonečné
Dva sloupce i obrázky

S programem jsem velmi spokojen, výkony podává stabilně dobré, na Kindlu se ořezaná PDF čtou výrazně lépe, i když je kvalita skenu nízká. Potěší JAVA, která osvobozuje program od platformy, takže řezat může vesele kdokoliv, kdo má JRE.

Existují i jiné programy určené ke zpracování PDF, např. povedený Papercrop s obdobnou funkcionalitou, nebo správce knihoven Calibre, který – mimo jiné vynikající funkce – umožňuje širokou škálu konverze souborů, mezi nimiž nechybí i konverze z PDF do MOBI (žel bohu pouze textových PDF, nikoliv „hruboskenných“, o kterých jsem mluvil výše).

Používáte jiný program za obdobným účelem? Jaký?

Zdroje:

Homepage: http://briss.sourceforge.net/

Download: http://sourceforge.net/projects/briss/files


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images